PREDMETI

Sintezna biologija in biosenzorika

10

ECTS Kreditne točke

Predavatelji
  • prof. dr. Tamara Lah Turnšek
Smeri
  • ST3

Cilji

- Razumeti biologijo RNA in DNA ter sodobne tehnologije biosenzorjev na njeni osnovi. - Sposobnost načrtovati in vrednotiti pristope za razvoj biosenzorjev. - Razumeti, kako lahko umetni tokokrog (v sintezni biologiji) uporabimo za biosenzorje. - Razumeti interdisciplinarni pristop. Kompetence: Znati samostojno uporabljati interedisciplinarne pristope pri razvoju in pripravi biosenzorjev na osnovi nukleinskih kislin.

Predmetnik

- Uvod: koncept biosenzorjev: biološki mehanizmi, zaznavni in prevodni sistemi (več predavateljev). - Sintezna biologija: uvajanje in priprave novih umetnih bioloških poti, organizmov ali novo preurejanje iz obstoječih naravnih bioloških sistemov za biotehnološke namene in v diagnostiki ter zdravljenju. - Uporaba DNA in RNA inženiringa za namene ustvarjanja osnovnih bioloških komponent. - Inženiring bioloških snovi osnovanih na regulatornih zankah RNA. - RNA molekule za programiranje genskega izražanja in odziv majhnih molekul za uporabo kot biosenzorji. - RNA in DNA aptameri v biosenzoriki: principi in uporaba v primerjavi s klasičnimi testi uporabe (protitelesa). - Novi pristopi v zaznavanju metabolitov in proteinov v živih celicah z RNA aptameri. - Aptameri za zaznavanje matičnih in rakavih celic in patogenih organizmov. - On-chip proteinske mreže za multipleksna SPRI merjenja v raziskavah in klinični uporabi. - Alosterični ribozimi in deoksi ribozimi kot biosenzorji. - Biosenzorji na osnovi RNA in DNA v varovanju okolja in varne hrane. - Biosensorji v raziskavah raka: tehnologije biomarkerjev.

Obveznosti

Zaključen študij druge stopnje ustrezne (naravoslovne ali tehniške) smeri ali zaključen študij drugih smeri z dokazanim poznavanjem osnov področja predmeta (pisna dokazila, pogovor).

Preverjanje znanja

Literatura in reference

Več
Skrij