PREDMETI

Sledljivost in pristnost živil

10

ECTS Kreditne točke

Predavatelji
  • prof. dr. Nives Ogrinc
Smeri
  • EKO3

Cilji

Izobraževalni cilji: Študenti bodo poglobili znanje o uporabi različnih metod in pristopov pri določanju pristnosti in sledljivosti živil: - uporaba naprednih analitskih metod, ki vključujejo stabilne izotope (IRMS, NMR tehnike), hitre metode (FTIR, UV-VIS) in določanje elementne sestave (ICP-MS, XRF); - modeliranje in geoinformatika. Študijski rezultati: Vse to naj bi študentom omogočilo napredno in interdisciplinarno razumevanje področja kontrole, varnosti in kakovosti ter porekla živil in njihovo sledljivost v dobavni verigi.

Predmetnik

Podiplomskim študentom zagotoviti znanje na področju sistema zagotavljanja pristnosti in sledljivosti živil. Sistemi sledljivosti nam podaja informacije o pristnosti in izvoru proizvoda v verigi preskrbe s hrano. Prav na področju sledljivosti živil so se pojavile zahteve po bolj sofisticiranih instrumentih in primernih analitskih metodah, ki omogočajo boljše kvalitativne in kvantitativne rezultate. Tako raziskovalci vključeni v sodobno znanost o živilih potrebujejo ustrezno znanje za delo na naprednih analitskih orodjih, da se lahko soočijo s kompleksnostjo samega problema in ustvarjajo rezultate na racionalen način. V okviru predmeta bomo predstavili različne pristope in metode, ki se uporabljajo pri sledljivosti na področju živilstva: - Podane bodo teoretične osnove ter regulative, norme, certificiranje in standardi, ki vključujejo sledljivost. - Predstavljene bodo vrste potvorb, ki se pojavljajo v živilih, in načini reševanja problemov z naprednimi analitskimi metodami, ki se navezujejo na kakovost in varnost živil. - Predstavili bomo principe in aplikacije uporabe stabilnih izotopov lahkih elementov (H, C, N, O in S), težjih elementov (Sr) in elementov v sledovih, ki se uporabljajo pri določanju pristnosti in sledljivosti živil. - Podane bodo osnove in principi delovanja masne spektrometrije in NMR ter meroslovni principi, ki zagotavljajo sledljive in primerljive rezultate meritev. - Sledila bo predstavitev ovrednotenja, dokumentiranja in analize pridobljenih podatkov na področju pristnosti in sledljivosti. - Uporaba naprednih statističnih metod kot so linearna diskriminantna analiza, analiza glavnih osi. - Uporaba prostorskega modeliranja vključno z uporabo geografskega informacijskega sistema (GIS) in izdelavo »isoscapes« na lokalnem, regionalnem in svetovnem nivoju. Principi prostorskega modeliranja bodo predstavljeni na osnovnem, teoretično-metodološkem nivoju. - V okviru predmeta bodo predstavljeni tudi drugi načini sledljivosti, ki se uporabljajo na področju živilstva, kot so npr. črtne kode, radiofrekvenčna identifikacija (RFID). Predstavitev primerov iz prakse in industrije.

Obveznosti

Zaključen študij druge stopnje ustrezne (naravoslovne ali tehniške) smeri ali zaključen študij drugih smeri z dokazanim poznavanjem osnov področja predmeta (pisna dokazila, pogovor). Potrebna so tudi osnovna znanja iz računalništva in statistike.

Preverjanje znanja

Literatura in reference

Več
Skrij