PREDMETI

Nanobiofizika

5

ECTS Kreditne točke

Predavatelji
  • prof. dr. Janez Štrancar
Smeri
  • NANO3

Cilji

Učni cilji: - Študentje so sposobni pojasniti strukturne spremembe v celicah v luči delovanja interakcij med molekulami in nanostrukturami ter celicami ter vpliva na delovanje telesa in zdravje. - Študentje so sposobni proučiti vzroke in predvideti spremembe v molekularnih sistemih, od nivoja molekul, supramolekularnih struktur in celičnih organel do makroskopskih struktur, kot so tablete v luči vpliva na delovanje telesa in zdravje. - Študentje so sposobni izbrati in ovrednotiti izbiro primernih eksperimentalnih metod za karakterizacijo interakcij med molekulami in nanostrukturami ter celicami. - Študentje so sposobni uporabiti temeljne fizikalne koncepte in fizikalni način razmišljanja za razumevanje sprememb v telesu na molekularni skali. - Študentje so sposobni ovrednotiti obstoječe protokole in pogoje za analizo molekularnih strutkur in pojavov. Kompetence: - Sposobnost ovrednotenja postopkov in pogojev analiz vzorcev pri eksperimentalnem delu z nanomateriali in biološkimi sistemi hkrati. - Sposobnost oblikovanja izboljšanih postopkov in pogojev analiz vzorcev pri eksperimentalnem delu z nanomateriali in biološkimi sistemi hkrati. - Sposobnost spremljanja rezultatov preiskav in interpretacija vplivov snovi na spreminjanje struktur v telesu, organu oz. celici. - Sposobnost informiranja o vplivu snovi na spreminjanje struktur v telesu, organu oz. celici. - Sposobnost izvajanja varnega načina dela (preiskav). - Sposobnost izvajanja z znanjem podprtega dela za izboljšanje kvalitete analiz vzorcev. - Sposobnost kontinuiranega profesionalnega razvoja in upravljanja lastne rasti.

Predmetnik

Nano in supramolekularne strukture kot posledica tekmovanja interakcij: - specifičnost ionskih kanalov: H-vez in velikost elektronskih oblakov, - samo-sestavljanje zaradi hidrofobne interakcije: prispevek H-vezi in orientacijske entropije, - pakiranje proteinskih ovojnic okoli DNA/RNA ali nanodelcev: prispevka elektrostatske in hidrofobne interakcije, - agregiranje nanodelcev: vlogi elektrostatske in Van der Waalsove interakcije. Časovne skale struktur: - energije in življenjski čas vodnih plaščev okoli nabitih molekul, - kooperativnost in življenjski čas DNA, - konformacijska entropija in dinamika proteinskih stranskih verig ter življenjski čas proteinskih stikal. Kompleksi nanomaterialov z biološkimi strukturami: - korona, ki spreminja identiteto nanodelcev, - lipidni plašč, ki spreminja interakcijo nanodelcev z membranami, - vpliv korone na prehod prek membrane, - dinamično pretvarjanje korone v lipidni plašč okoli nanodelcev. Koncepti eksperimentalnih metod za raziskovanje nanobiofizikalnih problemov: - superločljive mikroskopije, mikrospektroskopije in nanoskopije - primerjava prejšnjih z elektronskimi mikroskopijami in difrakcijskimi tehnikami.

Obveznosti

Zaključena druga stopnja bolonjskega študija ali diploma univerzitetnega študijskega programa. Potrebna so tudi osnovna znanja fizike, biologije, naravoslovja in tehnike.

Preverjanje znanja

Literatura in reference

Več
Skrij