ZNANOST NA DVEH KOLESIH – OB 20. OBLETNICI MPŠ

Mednarodna podiplomska šola Jožefa Stefana (MPŠ) je v sklopu obeleženja 20. obletnice svojega delovanja organizirala dogodek, ki so ga naslovili »Urbani kolesarski laboratorij«. Dogodek je združil vse štiri študijske smeri šole in jih predstavil skozi ocenjevanje okoljske obremenitve mestnih kolesarjev. Namen dogodka je bil spodbuditi mestno kolesarjenje, ob tem pa so želeli izpostaviti pomen izbire najprimernejše kolesarske poti.

Znanost na dveh kolesih – ob 20. obletnici MPŠ

Objavljeno: 04. sep. 2024

Na promocijskem kolesarjenju, ki ga je organizirala Mednarodna podiplomska šola kot zadnji dogodek v čast 20-letnice svojega delovanja, so sodelovali študenti, pedagoški in strokovni sodelavci šole. Kolesarili so od MPŠ na Jamovi cesti 39 do cilja pred Centrom Rog. Opremljeni z nizkocenovnimi senzorji za merjenje trdnih delcev so prevozili tri vnaprej dogovorjene poti, ocenjene kot najčistejšo, najbolj onesnaženo ali najprijetnejšo. Podatke so zbirali po protokolih projekta občanske znanosti Urbanome, s čimer so želeli poudariti pomen premišljene izbire vsakodnevne kolesarske poti.

Na cilju, pred Centrom Rog, simboličnim krajem za občanske laboratorije, so se udeleženci pogovarjali o svojih izkušnjah, kolesarski infrastrukturi, urbanih stresorjih ter možnostih, ki jih ponujajo nove senzorske tehnologije in podporne IKT rešitve. V ospredju je bilo tudi aktivno sodelovanje širše javnosti v raziskovalnih projektih.

Glavni cilj akcije je bil spodbuditi razmislek o različnih vidikih in vplivih urbane mobilnosti. Dogodek je simboliziral ključne usmeritve MPŠ, ki stremijo k okolju prijaznim tehnologijam in skrbi za čistejše okolje. Prav tako je poudaril vključenost in povezanost vseh štirih študijskih programov šole: ekotehnologije (merjenje onesnaženja okolja), nanotehnologije (senzorski materiali), senzorske tehnologije (naprave in koncepti zaznavanja) ter informacijske in komunikacijske tehnologije (IoT, nizkocenovne naprave, povezovanje podatkov).

Meritve so udeleženci izvajali s prenosno, uporabniku prijazno napravo, opremljeno s senzorji za zaznavanje koncentracij onesnažil v zraku. Naprava je meritve izvajala vsako minuto, podatki pa so se brezžično prenašali na lokalni strežnik, kjer so bili prikazani v uporabniku prijazni obliki. Udeleženci so na dogodku razpravljali tudi o pomanjkljivostih in prednostih tovrstnih nizkocenovnih naprav. Interpretacije rezultatov so pokazale, da se na opravljenih poteh vidijo trendi in manjše razlike, ki pa so bile relativno majhne zaradi splošno nizkih koncentracij delcev v zraku in dobre prevetrenosti.

Kot je povedal dr. David Kocman z Odseka za znanosti o okolju IJS, so preliminarni rezultati pokazali, da se razmere glede izpostavljenosti razlikujejo ne le med različnimi izbranimi kolesarskimi potmi, temveč tudi med posameznimi dnevi in celo znotraj enega samega dne. Izvajanje meritev na ravni posameznika omogoča natančen vpogled v te spremembe, boljše razumevanje razlogov zanje ter posledično vsakodnevno prilagajanje izbire optimalne poti. Tako se lahko kolesarji bolj učinkovito prilagodijo trenutnim razmeram in izberejo najprimernejšo dnevno traso. V sklopu zbiranja podatkov za namen projekta Urbanome je do konca julija 2024 sodelovalo že skoraj 60 ljudi, je povedal dr. Rok Novka, sodelavec v projektu. Motivacija za sodelovanje študentov MPŠ je povezana predvsem z njihovim študijskim in raziskovalnim delom.

Dekanja MPŠ prof. dr. Milena Horvat je povedala, da je promocijsko kolesarjenje odraz interdisciplinarnosti študija na Mednarodni podiplomski šoli Jožefa Stefana, kjer se teorija prepleta s praktičnimi raziskavami, zlasti na področju ekotehnologij. Poleg tega dogodek omogoča študentom druženje in krepitev medsebojnih vezi, kar je v današnjem, vse bolj odtujenem načinu dela, izjemno dragoceno. Na ta način se spodbuja ne le strokovni, temveč tudi socialni razvoj, ki je ključen za uspešno raziskovalno delo."

O projektu Urbanome: Urbanome je eden izmed številnih evropskih projektov (Obzorje Evropa), v katerih sodelujejo podiplomski študenti MPŠ. Projekt se osredotoča na raziskovanje vpliva urbanih stresorjev na zdravje in dobro počutje ljudi. Eno izmed pilotnih mest je Ljubljana, kjer preučujemo izpostavljenost kolesarjev onesnaženemu zraku na njihovih vsakodnevnih poteh. Prostovoljci, ki sodelujejo v projektu, aktivno zbirajo podatke s pomočjo okoljskih senzorjev, pri čemer sledijo načelom občanske znanosti. Razvita platforma za vizualizacijo podatkov omogoča vpogled v individualno izpostavljenost, prostovoljci pa lahko sami raziskujejo razlike znotraj enega dneva, med različnimi dnevi v tednu in predvsem razlike v izpostavljenosti pri uporabi alternativnih, "bolj zelenih" poti, ki jih sami izberejo. Pričakuje se, da bodo podatki poleg vpogleda na nivoju posameznika služili tudi kot podpora pri načrtovanju zelenih kolesarskih poti in izboljšanju kolesarske infrastrukture v Ljubljani.

Kolesarjenje in hoja na delo sta del zdravega vsakodnevnega življenja, vendar so za zagotavljanje pozitivnih učinkov potrebni ustrezni ukrepi za zaščito kolesarjev pred onesnaženjem zraka. Zaradi bližine motornega prometa so kolesarji in pešci v urbanem okolju bolj izpostavljeni onesnaženju, kar lahko škoduje njihovemu zdravju. Zato je pomembno izvajati meritve na ravni posameznika, saj le posameznik sam najbolje pozna svoje okolje, življenjske navade in dejavnike izpostavljenosti.

V prvi fazi projekta, ki je trajala od aprila do julija 2024, je sodelovalo že okoli 60 prostovoljcev, ki so opravili več kot 1.000 poti in zagotovili preko 20.000 minutnih meritev. Raziskovalci sproti objavljajo preliminarne ugotovitve v mesečnem novičniku urbanega laboratorija, ki je dosegljiv na njihovi spletni strani, na katerega se lahko tudi naročite: http://www.environment.si/en/projects/urbanome/. Druga faza projekta se začenja septembra, ko bo ponovno priložnost za sodelovanje. Vsi ljubljanski urbani kolesarji, ki bi jih zanimalo sodelovanje, lahko izrazijo svoj interes na elektronski naslov urbanome@ijs.si.

O MPŠ: Mednarodna podiplomska šola Jožefa Stefana se s svojim študijskim programom odziva na izzive sodobnega časa. Štirje študijski programi ponujajo teoretična znanja in pridobivanje raziskovalnih izkušenj pri partnerskih raziskovalnih organizacijah, kot so Institut "Jožef Stefan", Kemijski inštitut, Nacionalni inštitut za biologijo ter gospodarske organizacije. Do zdaj je na šoli doktoriralo 530 in magistriralo 117 študentov in študentk. Šola je mednarodno priznana in sodeluje z 30 univerzami po svetu. Zelo zanimiva je tudi za tuje študente, ki predstavljajo dobro tretjino vseh študentov. Študij je do sedaj zaključilo 140 študentov iz tujine.

Kontakt:

Prof. Milena Horvat, dekanja MPŠ (milena.horvat@ijs.si)

Dr. David Kocman (david.kocman@ijs.si)

Dr. Rok Novak (rok.novak@ijs.si)

kolesarski lab meritve.png

Izmerjene koncentracije trdnih delcev PM2.5 med kolesarjenjem od MPŠ do Centra Rog po treh različnih poteh. Barva nakazuje izmerjeno koncentracijo na določenem odseku kolesarske poti (zelena-rdeča: 11 µg/m3- 16.5 µg/m3, za kontekst, po podatkih ARSO je bila povprečna letna raven PM2,5 v Ljubljani v 2023 13 µg/m3).

Nazaj na novice