PREDMETI

Poslovna inteligenca II

5

ECTS Kreditne točke

Predavatelji
  • prof. dr. Matjaž Gams
Smeri
  • IKT3

Cilji

Cilj predmeta je podati splošno in napredno znanje o poslovni inteligenci in poslovni analitiki, nadgrajenim z znanjem in potrebami strateškega (marketinškega) odločanja. Uvodoma so predstavljeni temelji področja poslovne inteligence in poslovne analitike, cilji, namen in ključni problemi vpeljave le-teh ter najboljše prakse. Študenti, ki bodo uspešno končali ta predmet, bodo obvladali osnove in nadgradnjo poslovne inteligence in bodo usposobljeni za uporabo tovrstnih metod in algoritmov v reševanju zahtevnih poslovnih aplikacij in vrednotenje njihovih rezultatov.

Predmetnik

Znanstvena metoda: Struktura znanstvenega védenja, znanstvene aktivnosti in procesi. Uvod: Definicija inteligence in poslovne inteligence (BI), osnovna shema BI, kriteriji, razlogi in področja za uvajanje, problemi in pasti pri uvajanju, najboljše poslovne prakse. Definicija poslovne analitike in primeri uporabe, pregled razlik med poslovno inteligenco in poslovno analitiko ter primeri iz prakse. Upravljanje s podatki: Podatkovna skladišča, kakovost podatkov, priprava in oplemenitenje podatkov, migracija podatkov, posredovanje podatkov. Primeri največjih nevarnosti in napak. Poslovna analitika: Odkrivanje, analiza in opredelitev poslovnih problemov, inteligentno analitično modeliranje za reševanje poslovnih/tržnih problemov, ovrednotenje rezultatov in njihov prenos v poslovno prakso. Pregled tipičnih poslovnih problemov. Strategije trženja in neposredno trženje: Poslovne strategije, planiranje in razvoj strategij, strategije neposrednega trženja, poslovni modeli, analiza tržnih priložnosti in okolja. Analiza trga in strank, kontaktne strategije, tržni kanali, problemi integracije, personalizacija tržnih vsebin, spremljanje aktivnosti strank, upravljanje tržne učinkovitosti, trženje na osnovi dogodkov in trženje v realnem času. Teorija iger in njena uporaba: Antagonistične igre s hkratnimi in zaporednimi potezami, Nashevo ravnovesje in njegovo iskanje, čiste in mešane strategije. Poslovna uporaba: barantanje, dražbe, pogajanja. Računalniška simulacija. Izzivi pri razvoju programskih sistemov in implementacija projektov: Predstavitev celotnega procesa razvoja programskih projektov s poudarkom na reševanju težav, s katerimi se soočamo pri večjih projektih. Uporaba generativne umetne inteligence v BI: Generativna umetna inteligenca (AI), kot so napredni jezikovni modeli (npr. GPT), prinaša nove možnosti za avtomatizacijo procesov analize podatkov, napovedovanja trendov in ustvarjanja poslovnih poročil. Uporaba generativne AI omogoča hitrejšo in bolj personalizirano analizo velikih količin podatkov ter kreiranje scenarijev, ki temeljijo na zgodovinskih podatkih. Poleg tega lahko sistemi generativne inteligence podpirajo poslovne odločitve z izdelavo več možnosti rešitev in predvidevanj, kar izboljšuje natančnost pri strateškem odločanju. Orodja in rešitve: Pregled najboljših orodij in rešitev na trgu za BI/CI ter vpogled v prihajajoče tehnologije.

Obveznosti

Zaključen študij druge stopnje s področja informacijskih ali komunikacijskih tehnologij ali zaključen študij druge stopnje na drugih področjih z znanjem osnov s področja predmeta. Potrebna so tudi osnovna znanja matematike, računalništva in informatike.

Preverjanje znanja

Literatura in reference

Več
Skrij